OFFICE OF THE SDS

OSDS PROPER

  • ARDEN D. MONISIT, Ed., D., CESO VI
    • Schools Division Superintendent
  • DR. FAUSTINO N. TORADIO
    • Assistant Schools Division Superintendent
  • DINO R. CUYAG
    • IT Officer I
  • DOLORES O. ALMENDRAS
    • Nurse II (Secretary Designate)
  • ANGELA L. BACALTOS
    • Administrative Aide IV
  • KAYE IMPERIAL
    • SDS Office Personnel

ADMINISTRATIVE OFFICE 

  • AYREN V. SELGAS
    • Administrative Officer V (Admin Unit)
  • JESSEL MAE N. ROSALES
    • Administrative Officer IV – (Cashier II)
  • JULIUS CESAR GAMALLO
    • Administrative Officer IV – (Supplier Officer)
  • JANE E. BERNADEZ
    • Registrar I – SHS (Records Officer Designate)
  • LOULETTE B. ZAFRA
    • Registrar I – SHS
  • MELINDA S. ABAQUITA
    • Administrative Aide VI
  • ANGELA L. BACALTOS
    • Administrative Aide IV
  • CHEMILY L. BENOCILLA
    • Administrative Aide VI
  • LINDY LOU MAUREEN P. KAPA
    • Administrative Aide VI
  • CATHERINE P. SAN JUAN
    • Administrative Aide VI
  • MA.FLORINA A. ARIAS
    • Administrative Aide VI
  • VENUS C. BESTUDIO
    • Administrative Assistant II – SHS
  • MAYLS FLORIDA I. TIRASOL
    • Administrative Assistant III

FINANCE DEPARTMENT AND BUDGET

  • EULIMAE G. MAHILUM
    • Accountant III
  • RENATO A. BARICUATRO
    • Administrative Officer II – SHS
  • RHEA MELODY R. ANORA
    • Administrative Officer II – SHS
  • MARIA IONIE E. ANTOQUE
    • Administrative Assistant II
  • IMMA LERMA D. ARROGANCIA
    • Administrative Assistant III
  • ROSE ANN B. GARING 
    • Administrative Assistant II
  • NELIZA S. REOYAN
    • Administrative Assistant III
  • JUNE RACHEL R. SEDENTARIO
    • Administrative Assistant II
  • MILAGROS A. UCAT
    • Administrative Assistant II
  • JOY E. LASTIMOSA
    • Administrative Assistant II – SHS
  • KAREN BALOIS
    • Administrative Assistant II – SHS
  • CHRISTY QUIJANO
    • Administrative Assistant II
  • DOREN CELOCIA
    • Administrative Assistant III

COA OFFICE

  • RUBY  LEE
    • COA Auditor Resident
  • FE LANGUIDO
    • Registrar I – SHS

BUDGET OFFICE

  • MARIA LOUISE D.  TOYLO
    • Administrative Officer V
  • NINA KRISTINE ALINSONORIN
    • Administrative Assistant I
CURRICULUM IMPLEMENTATION DIVISION
  • DR. MARIA LOURDES L. IPONG
    • Chief Supervisor, Curriculum Implementation Division (CID)

Learning Resource Management

  • NANETTE NACOR
    • Supervisor, LRMDS
  • RONILO RICONALLA
    • Division Librarian
  • NICANOR PACAIDE  JR.
    • Project Development Officer II (LRMDS)

Instructional Management

  • DR. ELVIRA VERGARA
    • Education Program Supervisor – EPP / TLE
  • DR. SISINIA VASQUEZ
    • Education Program Supervisor – Kindergarten / Pre-Elem
  • DR. VISITACION BOQUECOSA
    • Education Program Supervisor – Araling Panlipunan
  • DR. MARIANO R. MONTEBON
    • Education Program Supervisor – English / Senior High School Consultant
  • ROGER CABANERO
    • Education Program Supervisor – SPED / Guidance / Testing Coordinator
  • NANETTE GARRIDO
    • Education Program Supervisor – Filipino / Gender and Development Focal Person
  • FILIPINAS I. BARRIOS
    • Division Science Coordinator
  • ROMEO DUMASIS
    • Division Math Coordinator
  • MAYONITO ABAQUITA
    • Division MAPEH / PESS Coordinator

District Instructional Supervision

  • DR. RHODAFIL PALMITOS
    • District I – Public Schools District Supervisor
  • REYNOLD SINGCO
    • District II – Public Schools District Supervisor
  • DR. CECILIA LASTIMOSA
    • District III – Public Schools District Supervisor
  • DR. ALFONSO ABASOLO JR.
    • Education Program Specialist II – Division ALS Coordinator
  • MARK RITA
    • Education Program Specialist II – Division ALS Coordinator
SCHOOLS GOVERNANCE and OPERATION DIVISION
  • MS. ROSARIO DIOKO
    • Chief Supervisor, Schools Governance and Operation Division (SGOD) / OIC – Administrative Officer V
  • GLENN TAHANLANGIT
    • Supervisor, SGOD
  • RUTH MAGALLANES
    • Senior Education Program Specialist – Planning and Research
  • ENGR. FELIX MEJIAS
    • Engineer III – Education Facilities
  • VIOLETA A. ARSOLON
    • Senior Education Program Specialist – School Management M & E
  • DITTO CHIU
    • Education Program Specialist II – School Management M & E
  • DR.  PEDRITO  OCBA
    • Senior Education Program Specialist – Human Resource Development
  • AUGUSTUS LARIDA
    • Education Program Specialist II – Human Resource Development
  • KENT MEDALLO
    • Senior Education Program Specialist – Social Mobilization and Networking
  • GIOVANNI  ALMENDRAS
    • Project Development Officer II – Social Mobilization and Networking
  • HENRY TUMAMAK
    • Education Program Specialist II – Social Mobilization and Networking

MEDICAL SECTION

  • DR. MAGNOLIA  NGUJO
    • Medical Officer III
  • DR. VEVEYLOU CONCUERA
    • Dentist II
  • DR. BYRELES DAAN
    • Dentist II
  • ANTHONY BORNEL
    • Nurse II – SHS
  • MAHARANEE C. CALUMPANG
    • Nurse II
  • MOONYEEN T. PELAYO
    • Nurse II
  • DAWN MARIE L. TAGIMACRUZ
    • Nurse II